Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.
Jest to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd. Jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Z rzadka, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu.
Jeziorko położone 560 m n.p.m.
Powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości . Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem.
Jeziorko położone 560 m n.p.m.
Zwane także czasem Lazurowym, powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Akwen jest długi na 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie. Lejowate wyrobisko ma ponad 20 m głębokości.
Jeziorko położone 635 m n.p.m
W jego miejscu znajdowało się niegdyś wyrobisko „Gustaw”. Stawek pojawia się niezwykle rzadko po bardzo intensywnych opadach deszczu. Potem wysycha, znikając na całe lata. Pozostaje po nim jedynie głęboki lej. Zielone Jeziorko wypełnione wodą można było ostatnio podziwiać po wielkiej powodzi w 1997 r. Wtedy miało ono intensywnie grafitowy kolor, dlatego też określane jest czasem mianem Czarnego Jeziorka.
Jeziorko położone 730 m n.p.m.
Wielka Kopa, (niem. Scharlachberg, krótko po wojnie Szarlach, Wielka Góra) – czwarty szczyt po Skalniku, Dziczej Górze i Wołku pod względem wysokości (871 m n.p.m.) i najwyższy we wschodniej części Rudaw Janowickich. Wzniesienie znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. U podnóża Wielkiej Kopy położone są malownicze Kolorowe Jeziorka, a poniżej zespołu stawów - wieś Wieściszowice (1 godzina drogi zielonym szlakiem ze szczytu góry).
Przed 1945 r. na szczycie znajdowała się 15-metrowa, drewniana wieża widokowa. Aktualnie zarządca terenu Kolorowych Jeziorek planuje odbudowę wieży widokowej w ciągu 3-4 lat.
Wieściszowice (niem. Rohnau) - pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1255 r. W 1373 r. we wsi istniał kościół. Aktualnie w Wieściszowicach znajdują się dwa obiekty sakralne. Pierwszy to późnogotycka świątynia z 1559 r. Drugi neogotycki zabytek wybudowano w 1850 r. Największą atrakcją wsi są Kolorowe Jeziorka, które powstały po zalaniu dawnych wyrobisk pokopalnianych (eksplorowano na zboczach Wielkiej Kopy złoża siarki i pirytu). W dolnej części Wieściszowic zwanej „Pod zegarem” działał zakład chemiczny produkujący witrolej (kwas siarkowy) z przerobionego surowca z pobliskich kopalń. Urobek dowożono do sąsiadującej miejscowości Marciszów, nieistniejącą już linią kolejki wąskotorowej. Po wyczerpaniu się złóż pirytu zakład produkował farby olejne. Fabryka została zamknięta w 1925 r.
Dla Państwa wygody zapraszamy na pięć strzeżonych i monitorowanych parkingów przynależących do Kolorowych Jeziorek. Najwyżej położony parking znajduje się zaraz przy wejściu na teren Kolorowych Jeziorek obok strefy wypoczynkowej. Aby się na niego dostać, należy dojechać drogą do samego końca. W przypadku braku wolnych miejsc nasz miły parkingowy poinformuje Państwa, gdzie blisko i bezpiecznie zostawić auto.